بررسی تاثیر رنگ شدگی قطعات خودرو، تصادف سنگین، شرایط داخلی، وضعیت فنی و آپشن های خودرو بر افت قیمت آن

بررسی تاثیر رنگ شدگی قطعات خودرو، تصادف سنگین، شرایط داخلی، وضعیت فنی و آپشن های خودرو بر افت قیمت آن، در ادامه بررسی تأثیر پارامترهای مختلف بر میزان افت قیمت خودرو، در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر رنگ شدگی قطعات خودرو، تصادف سنگین، شرایط داخلی، وضعیت فنی و آپشن های خودرو بر افت قیمت آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

رنگ‌شدگی قطعات خودرو

درصورتی‌که قطعات مختلف خودرو دارای رنگ‌شدگی باشند از قیمت خودرو کسر خواهد شد. بعضی از قطعات در خودرو اهمیت بیشتری دارند و رنگ‌شدگی آنان بیشتر از قطعات دیگر موجب افت قیمت خودرو می‌شود. کاپوت، سقف و ستون‌ها، سینی‌های جلو و عقب خودرو و درب صندوق‌عقب جز قسمت‌هایی هستند که در صورت رنگ‌شدگی بیشترین میزان افت قیمت را به‌همراه دارند.

رنگ‌شدگی برخی از قطعات در خودرو نیز تأثیر چندانی در افت قیمت خودرو نخواهد داشت. برای مثال سپر، دستگیره‌های درب خودرو، آینه‌ها و به‌طورکلی قسمت‌هایی که بر روی خودرو نصب شده و جز قطعات اصلی خودرو محسوب نمی‌شوند، از این قضیه مستثنی هستند.

تصادف سنگین

به‌طورمعمول تصادف سنگین باعث افت شدید قیمت خودرو می‌شود؛ برای مثال اگر در تصادف‌ بخش زیادی از خودرو رنگ‌ شده یا شاسی خودرو دچار ضرب‌دیدگی شود، افت قیمت بسیاری را برای خودرو ایجاد می‌کند. چپ شدن خودرو یا تصادفاتی که باعث تعویض قسمت‌هایی مانند گلگیرها یا سقف و… می‌شوند را می‌توان جزو تصادفات سنگین به‌حساب آورد.

شرایط داخلی خودرو

شرایط داخلی خودرو اعم از تمیزی کابین، سلامت قطعات داخلی ماشین و میزان سروصدایی که داخل کابین شنیده می‌شود، از عواملی هستند که بر افت قیمت خودرو تأثیرگذار هستند.

وجود ایراد و خرابی در ادوات داخلی خودرو مانند کف‌پوش‌ها، روکش‌های صندلی سیستم مولتی‌مدیا و… می‌تواند بر قیمت نهایی اتومبیل تأثیر بسزایی داشته باشد و از عواملی است که بسیاری از خریداران خودروهای دست‌دوم بر سلامت آن تاکید کرده و به آن توجه می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بوی کابین نیز از عواملی است که می‌تواند برای خریدار خودرو دست‌دوم اهمیت داشته باشد.

وضعیت فنی خودرو

ایرادها و مشکلاتی از قبیل نقص فنی موتور، خروج دود رنگی از اگزوز، سوختن واشر سرسیلندر، مشکلات فنی جعبه‌دنده، خرابی سیستم تعلیق خودرو و سروصداهای اضافی که از آن به گوش می‌رسد از مواردی است که تاثیر بسیاری در افت قیمت خودرو دارند.

گرچه خریداران خودروهای دست‌دوم می‌دانند که خودروهای کارکرده همانند نمونه صفرکیلومتر بدون ایراد نخواهد بود، اما ترجیح می‌دهند تا حد امکان هزینه کمتری را بابت تعمیر و نگهداری خودرو دست‌دومی که قصد خرید آن را دارند پرداخت کنند.

آپشن‌های خودرو

آپشن‌هایی که بر روی سیستم خودرو به‌صورت پیش‌فرض و در کارخانه نصب‌ شده‌اند باید سالم باشند؛ همچنین آپشن‌های اضافی که توسط مالک خودرو بر روی آن اضافه‌شده می‌تواند از افت قیمت خودرو کاسته و قیمت بالاتری را برای خودرو ایجاد کند.