تاریخچه اتومبیل

تاریخچه اتومبیل ، اتومبیل یا خودرو وسیله ای است که در عصر حاضر زندگی بشر را دچار دگرگونی کرده و نزد همه شناخته شده است، ابداع اتومبیل به شخص خاصی بر نمی گردد بلکه به مرور زمان این وسیله دچار دگرگونی شده تا تبدیل به شکل و تجهیزات امروزی گردیده است.

در سال 1600 سیمون ستوین هلندی یک ارابه بدون اسب ساخت که نیروی خود را از بادبانهایش می گرفت که توانایی حمل 28 نفر را داشت و مسافت 68 کلیومتری را در دو ساعت می پیمود. در سال 1840 ارابه ای در فرانسه اختراع شد که با نیروی فنرهای بزرگی شبیه فنر ساعت حرکت می کرد که به خاطر داشتن سرعت زیاد همان روز آزمایش متوقف شد. اتومبیل های اولیه شبیه درشکه بودند که با نیروی موتورهای بخار به حرکت در می آمدند. این وسیله ها دارای دو چرخ در عقب و یک چرخ در جلو بودند.

 

اولین خودرو ملی ایران


اولین اتومبیل سواری که وارد ایران گشت یک اتومبیل فورد بود که در اوایل قرن بیستم به دستور مظفرالدین شاه قاجار از کشور بلژیک خریداری شد. این اتومبیل که دود زیادی از آن خارج می شد به کالسکه دودی معروف بود. در سال 1281 شمسی یا 1902 میلادی مظفر الدین شاه در اولین سفر خود به اروپا با اتومبیل آشنا شد و دو دستگاه از آن را خرید و با خود به ایران آورد. این خرید دقیقا در زمانی انجام شد که خزانه دولت ایران خالی بود و ملت ایران شرایط بد اقتصادی رو به رو بودند. او در اولین نظر به اتومبیل ها به آن ها دل بست و از محل چند صد هزار لیره استقراضی از بانک شاهنشاهی ایران که متعلق به انگلیسی ها بود دو دستگاه رنو خریداری کرد.

 

تاریخچه صنعت خودرو در ایران


شرکت ایران خودرو، که بزرگ ترین کارخانه اتومبیل سازی در ایران است، در سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال به ثبت رسید. تولید اولیه شرکت، اتوبوس های معروف به ال پی بود که شاسی آن از آلمان وارد می شد و با نصب اتاق بر روی آن مونتاژ می شد. در سال 1345 قراردادی با شرکت روتس انگلیس به منظور تولید پیکان، منعقد شد یک سال بعد در 24 اردیبهشت 1346 کارخانه خودرو سازی به نام ایران ناسیونال با سرمایه حدود 400 میلیون ریال تاسیس شد و شامل زمین، اعتبار بانکی، ماشین آلات نو و گهنه بود که قادر به مونتاژ روزانه 10 دستگاه سواری و 7 دستگاه اتوبوس و کامیون بود.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، اتومبیل یا خودرو وسیله ای است که در عصر حاضر زندگی بشر را دچار دگرگونی کرده و نزد همه شناخته شده است، ابداع اتومبیل به شخص خاصی بر نمی گردد بلکه به مرور زمان این وسیله دچار دگرگونی شده تا تبدیل به شکل و تجهیزات امروزی گردیده است.