اطلاعات فنی خودرو

اطلاعات فنی خودرو ، شاید خیلی ها از امکاناتی که خودرو پژو 206 داره و یا می تونه داشته باشه خبر ندارن! پژو 206 محصول سال 1997 کشور فرانسه است.

این خودرو که هم در زمان خود و هم در حال حاضر جزء خودروهای پیشرفته و روز دنیا به شمار می آمد، مجهز به سامانه الکترونیکی مالتی پلکس است که در حقیقت، دسته سیم سنتی خودرو های قدیمی را حذف می کند. در این سامانه، کلیه دستوراتی که راننده صادر می کند، به یک واحد مرکزی الکترونیکی ارسال و از آن جا فرمان لازم برای عملکرد مربوطه صادر می شود. درحال حاضر از شبکه مالتی پلکس روی خودروهایی نظیر سمند و سورن نیز به جای دسته سیم معمولی استفاده می شود. این سیستم اواخر دهه 1980 توسط شرکت آلمانی بوش ابداع شد.

 

اطلاعات عمومی خودرو


سیستم خنک کننده در خودروهای احتراقی نقش مهمی دارند و عدم عملکرد صحیح آن موجب کاهش بازدهی و یا حتی آسیب به موتور می شود و تعادل دمای موتور یکی از مهم ترین مقوله ها در کارکرد درست خودرو می باشد. دمای مناسب موتور از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که سرد بودن بیش از حد موتور باعث بالا رفتن غلظت و گران روی روغن و در نتیجه روانکاری نامناسب قطعات موتور می شود که آسیب به موتور را به همراه خواهد داشت. همچنین بالا رفتن بیش از حد دمای موتور نیز منجر به رقیق شدن روغن و از بین رفتن خاصیت روانکاری آن می شود که این مسئله نیز باعث صدمه دیدن موتور می شود. ترموسات در دمای خاصی که از سوی سازنده خودرو به عنوان دمای کارکرد بهینه موتور تعریف شده است باز می شود. ترموستات دارای محفظه یا سیلندری است که درون آن ماده حساس به حرارات قرار دارد و میله ای به سوپاپ تر موستات متصل شده که در درون این موم قرار گرفته است.

 

دانستنی های نگهداری خودرو


گرمای زیاد و بیش از حد باعث آسیب دیدگی موتور می شود. بنابراین همواره از وجود آب کافی در سیستم خنک کننده پیشرانه یا همان رادیاتور آب اطمینان پیدا کرده و پس از پیمودن هر 1000 تا 1500 کیلومتر، سطح آب آن را بازدید کنید. وجود ضد یخ در آب رایاتور حتی در فصل تابستان نیز مفید است زیرا دمای جوش آب را بالا برده و از رسوب گرفتگی و خوردگی زود هنگام آن جلوگیری می کند. نکته قابل توجه آن که برخی برای جلوگیری از رسوب گرفتکی لوله های درون رادیاتور، به درون آن آب مقطر می ریزند. این عمل کاملا اشتباه است زیرا این کار باعث زود تر زنگ زدن و سوراخ شدن و خوردگی لوله های رادیاتور می شود.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، اطلاعات فنی خودرو ، شاید خیلی ها از امکاناتی که خودرو پژو 206 داره و یا می تونه داشته باشه خبر ندارن! پژو 206 محصول سال 1997 کشور فرانسه است.