چاپ
دسته: blog
بازدید: 1802
خودرو چیست

خودرو چیست؟ ، خودرو یا ماشین یا اتومبیل به وسیله نقلیه چرخ دار گفته می شود که با موتور، خودش را حمل می کند این بدین معنی است که خودرو بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی موتور خود، قادر به حرکت است.

امروزه خودروها بیش از جا به جایی بار، افراد را جا به جا می کنند. معمولا برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می توان واژه خودر را به کار برد. نخستین سازندگان خودرو آن را با هدف حمل و نقل سر نشینان در جاده ها طراحی کرده اند. شاید بتوان اولین ایده ی مکتوب در مورد وسیله نقلیه ای را که بدون نیروی انسان یا حیوانات قادر به حرکت باشد، در ایلیاد اثر هومر یافت.

 

اولین مخترع خودرو


خودرو برای اولین بار در سال 1678 توسط پدر فردیناند فربیست مُبلغ مسیحی بلژیکی در چین طراحی و ساخته شد که توسط بخار کار می کرد. این خودرو اولیه 65 سانتی متر طول داشت و به عنوان وسیله سرگرمی برای امپراتور چین ساخته شده بود. اولین اتومبیل واقعی با نیروی بخار که برای جا به جایی انسان و بار به کار گرفته شده در سال 1767 توسط نیکلاس جوزف کان فرانسوی طراحی و ساخته شد. خودرو کان می توانست 4 تن بار به همراه 2 خدمه را با سرعت 8/7 کیلومتر بر ساعت به حرکت در آورد. اولین تصادف خودرویی جهان نیز با این خودرو در سال 1771 اتفاق افتاد.

 

اولین سازنده خودرو بنزینی در جهان


تعیین قطعی این موضوع که اولین بار چه کسی ماشین بنزینی را ساخت، مشکل است. ولی تا آن جایی که از آن با خبریم شخصی آلمانی به نام " گوتلیب دیملر" اولین اتومبیل بنزینی را در سال 1887 ساخت. در همان سال، دو نفر فرانسوی یک " کلاچ " و یک " گیربکس" را به ثبت رساندند، که پایه گذاری نوعی کلاچ و گیربکس بود که هم اکنون در بیشتر اتومبیل های انگلیس به کار می رود. امروزه، البته بعضی از اتومبیل های انگلیسی دنده ی اتوماتیک دارند که این کیفیت در اتومبیل های آمریکایی رایج تر است. یکی از بزرگترین پیش قدمان انگلیسی در راه تکامل اتومبیل، شخصی به نام " لانچستر " بود که اولین اتومبیلش را در سال 1895 به بازار عرضه کرد. دو بدعت تازه در اتومبیل ساخت آقای لانچستر با یک دیگر ترکیب شده بود، یکی تایر های بادی و دیگر چرخ های پره دار. بعد از این تاریخ اقداماتی که در راه تکامل این وسیله نقلیه انجام گرفت بیشتر در جهت سریعتر شدن حرکت آن بود.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، خودرو یا ماشین یا اتومبیل به وسیله نقلیه چرخ دار گفته می شود که با موتور، خودش را حمل می کند این بدین معنی است که خودرو بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی موتور خود، قادر به حرکت است. امروزه خودروها بیش از جا به جایی بار، افراد را جا به جا می کنند.